RSS
 

TATRY

17 lip

ORLA  PERĆ

Szlak na Orlą Perć jest najdłuższym, najtrudniejszym i najbardziej niebezpiecznym graniowym szlakiem turystycznym w Tatrach Wysokich, prowadzący większością długiej wschodniej grani Świnicy.

Przejście całego szlaku w okresie letnim zajmuje od 6 do 8 godzin.

ZAWRAT

Zawrat to wąska przełęcz w długiej wschodniej grani Świnicy w Tatrach Wysokich, oddzielająca Zawratową Turnię od Małego Koziego Wierchu. Jest jednym z dwóch skrajnych punktów szlaku Orlej Perci.
Zawrat dostępny jest dla turystów bezpośrednio ze Świnicy albo z dolin leżących po obu stronach grani: Doliny Pięciu Stawów Polskich i Doliny Gąsiennicowej.

 

W czerwcu 1904 roku w jednej z nisz wschodniej ściany Zawratowej Turni X. Walenty Gadowski umieścił posążek Matki Boskiej

RYSY

 

Rysy to góra w Tatrach Wysokich na granicy polsko-słowackiej. Ma trzy wierzchołki, z których najwyższy – środkowy 2500m n.p.m. znajduje się w całości na terytorium Słowacji. Wierzchołek północny, przez który biegnie granica stanowi najwyżej położony punkt Polski – 2499,1m n.p.m. Najniższy podobnie jak najwyższy należy do Słowacji.
Nazwa RYSY pochodzi od pożłobionych zboczy całego kompleksu Rysów.
Słowacy nazywają ten szczyt  ‘Wagą’.

 

GIEWONT 

Giewont to masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m  n.p.m. i długości 2,7 km. Giewont króluje nad Zakopanem i jest z niego znakomicie widoczny. Według Mariusza Zaruskiego podobnie jak wiele innych nazw tatrzańskich, nazwa góry pochodzi od nazwiska góralskiego – żyje do tej pory ród Giewontów.
Giewont to góra-symbol, której zarys często kojarzony jest z sylwetką śpiącego rycerza. Jedna z wersji legendy o rycerzach śpiących pod Tatrami, którzy obudzą się, gdy Polska znajdzie się w wielkim zagrożeniu, umiejscawia ich właśnie pod Giewontem. Związane jest to z tym, że w ścianach Giewontu znajdują się liczne jaskinie.

GERLACH

Gerlach nie jest szczytem polskim. Wspominam o nim dlatego, że to najwyższy szczyt Tatr i całych Karpat – 2655m n.p.m. Położony jest na Słowacji, w bocznej grani Tatr Wysokich. Gerlach należy do Korony Europy.

 

 

                                                                                 ~~ Wszystkie zdjęcia pochodzą z WIKIPEDII

 

 

 

 
Komentarze (8)

Napisane przez w kategorii góry

 

Tags:

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Jola

  20 maja 2017 o 18:24

  Ja uwielbiam góry. W Tatrach byłam wiele razy, przeszłam też całą Orlą Perć:))) Jak muszę naładować akumulatory to ruszam w góry:)))

  Nie mogłam zobaczyć zdjęć, wszędzie są tylko wykrzykniki..

  Serdecznie pozdrawiam Jolu:)

   
 2. ~Anna

  21 lipca 2016 o 20:07

  Dla mnie góry są piękne, ale tylko na zdjęciach. Dość dobrze znam Karkonosze, a Tatry tylko widziałam z daleka, bo w pobliżu przejeżdżałam samochodem.
  Syn bardzo lubi wdrapywać się na różne szczyty i to w zimie. Gdy potem pokazuje mi zdjęcia, to aż zamieram ze strachu, gdzie on wszedł.
  Kiedyś zdobył ze znajomą Kasprowy Wierch.
  Cieplutko pozdrawiam.

   
  • ~Jolanta

   22 lipca 2016 o 22:42

   Góry są piękne i kuszą…
   Pozdrawiam Aniu …

    
 3. ~Jolanta

  21 lipca 2016 o 14:57

  Tereniu, nasz, bo tatrzański. On tylko rozgościł się na Słowacji.
  Pozdrawiam Tereniu :)

   
 4. Teresa

  21 lipca 2016 o 05:59

  Jolu wstyd się przyznać, ale myślałam, że Gerlach to nasz.
  Pozdrawiam. :) .

   
 5. ~bnm

  19 lipca 2016 o 16:05

  bnm,

   
 6. ~danka

  17 lipca 2016 o 17:06

  Jolu nigdy nie byłam w Polskich górach.Piękne,gdyby nie wysokie ciśnienie ,to może nie raz bym tam była…Ale niestety nie mogę ,stawy i ciśnienie::**)

   
  • ~Jolanta

   17 lipca 2016 o 18:55

   Ja za młodych lat chodziłam trochę po górach, teraz też mam nadciśnienie i po nizinach się snuję.
   Pozdrawiam Danusiu …:)